Tydzień Bibliotek 2019 za nami!

XVI Edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek już za nami. W obu placówkach bibliotecznych w dniach 7 – 16 maja działo się bardzo wiele: spotkania, warsztat, wizyty przedszkolaków, i wiele innych.

Tydzień Bibliotek postanowiliśmy rozpocząć z lekkim akcentem historycznym. Z samego rana w placówce Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszczonowie odbyły się podwójne warsztaty z historykiem, autorem książek „Smok Wawelski”, „Na tropach Smoka Wawelskiego” oraz wielu innych – Markiem Sikorskim, który jest wielkim pasjonatem historii, podań i legend. Na warsztatach gościliśmy uczniów z dwóch zaprzyjaźnionych szkół z Lutkówki oraz ze Mszczonowa. Dowiedzieliśmy się wielu ekscytujących informacji o występowaniu smoków w literaturze i popkulturze, a także o tym kiedy smok na dobre zagościł w literaturze fantastycznej i sztuce filmowej. A przykłady możemy wymieniać bez liku – popularny serial „Gra o Tron”, w którym kibicujemy trzem pięknym potworom i zachwycamy się efektami specjalnymi serialu; seria o Harrym Potterze, w której smoki pojawiały się trzykrotnie (za każdym razem zachwycając czytelników, zarówno tych małych, jak i tych trochę większych); seria Brandona Mulla „Baśniobór”; „Opowieści z Ziemiomorza” Ursuli Le Guin czy już kultowy „Hobbit” J. R. R Tolkiena, w którym smok Smaug odegrał niemałą rolę.

8 maja, Dzień Bibliotekarza to dzień podwójnie udany – przedpołudnie to wesołe spotkanie z teatrzykiem w bibliotece, na które chętnie przybyły dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Mszczonowie, zaś po południu o godzinie 17:00 gratka dla dorosłych – spotkanie autorskie z Arturem Górskim.

Artur Górski z zawodu jest dziennikarzem śledczym, pasjonuje się również historią, w wolnym czasie pisze. Jest on autorem bestsellerowych publikacji, w których w rozmowach z najbardziej znanym polskim świadkiem koronnym – Jarosławem Sokołowskim pseudonim „Masa” obnażył przestępczy świat mafii pruszkowskiej.

Spotkanie z pisarzem poprowadziła nasza koleżanka Katarzyna Wieczorkowska, która z wielką dozą ciekawości i dziennikarskiego animuszu wypytywała o wiele kwestii związanych zarówno z pracą dziennikarza śledczego jak i samymi kontaktami z mafią. Również nasi czytelnicy żywo uczestniczyli w spotkaniu, często dopytując autora – czy się nie bał, że groźby osadzonych w więzieniach, którym nie podobało się to, co pisze Górski, ziszczą się? Jaką osobą jest Masa? Jak w przestępczej organizacji nadaje się „ksywki”? Na te i wiele innych pytań Pan Artur starał się wyczerpująco odpowiedzieć. Jednak tematy nie kręciły się tylko wokół mafii działającej tylko w obrębie naszego kraju.

Autor poruszył kwestie związane ze swoją ostatnią książką pt. „Ruska mafia”, przy której nasi rodzimi gangsterzy wydają się jedynie cwaniaczkami spod trzepaka.

Spotkanie było niezwykle emocjonujące i interesujące. Na pewno wielu czytelnikom, którzy tego dnia zaszczycili nas swoją obecnością, zapadnie na długo w pamięć.

Tydzień zakończyliśmy kolorowo – odwiedziła nas grupa Zajączki, dla której zorganizowaliśmy zajęcia z chustą Klanza.

Drugi tydzień rozpoczęliśmy z samego rana w naszej filii w Osuchowie, gdzie odbyły się niezwykłe warsztaty, na których zaproszeni z miejscowej szkoły uczniowie mogli zgłębić zasady bajkopisarstwa. Na spotkaniu mieliśmy okazję spotkać scenarzystę i pisarza Jerzego Uszyńskiego, autora książki „Waszmość Krokodyl”, który zdradził nam najlepsze metody na stworzenie własnej powieści przygodowej. Zajęcia zakończyły się tworzeniem własnych szkieletów powieści – zadaniem uczniów było wymyślenie własnego bohatera książki, jego antagonisty, najlepszego przyjaciela głównego bohatera, problem jaki rusza całą fabułę do przodu, oraz magiczne artefakty, które mogłyby pomóc bohaterowi w przywróceniu dawnego porządku.

Następnie Pan Uszyński udał się na spotkanie do mszczonowskiej biblioteki z grupą młodzieży ze szkoły podstawowej w Piekarach, gdzie odbyły się warsztaty o tej samej tematyce. Kto wie, może w najbliższej przyszłości przeczytamy książkę, której pomysł narodził się właśnie na tych warsztatach? Trzymamy kciuki.

We wtorek 14 maja przenieśliśmy się do Afryki, a to wszystko za sprawą podróżnika Roberta Gondka. Globtroter opowiedział nam o projekcie, którego celem jest zdobycie najwyższych szczytów/miejsc w każdym afrykańskim kraju. Łącznie do zdobycia jest 56 lub 66 szczytów – w zależności od tego, czy do celów projektu zaliczymy również wyspy, terytoria zależne i niezależne położone dookoła kontynentu afrykańskiego.

Pan Gondek przedstawił naszym czytelnikom swoją podróż do trzech krajów w Afryce – Tanzanii, Namibii i Burundi za pomocą slajdowiska zawierającego zdjęcia własnego autorstwa i odpowiednią oprawę muzyczną – utwory wykonane w języku suahili.

Oprócz pasji zwiedzania i zdobywania szczytów, kolejnym hobby Gondka jest fotografowanie. Na kadrach zdjęć zatrzymuje nie tylko chwile, fotografuje również faunę i florę odwiedzanych miejsc, a najbardziej lubi robić zdjęcia ptakom, kolorowym i egzotycznym.

Prezentacja została dopełniona anegdotami z podróży, opowieściami o miejscowej ludności, i innymi ciekawostkami. Kto nie był, niech żałuje – Robert Gondek niejednego zachęciłby do zwiedzenia choćby jednego kraju Czarnego Lądu.

Tydzień Bibliotek zakończyliśmy kolejnym spotkaniem autorskim, zorganizowanym w ramach współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mszczonowie z biblioteką szkolną Szkoły Podstawowej im. Jana Adama Maklakiewicza. Co roku w maju gminne szkoły podstawowe przystępują do konkursu organizowanego przez bibliotekę, zaś miłym zakończeniem konkursu jest organizowane przez naszą placówkę spotkanie z ciekawym autorem. W tamtym roku gościliśmy Barbarę Rybałtowską, zaś w tym roku 16 maja uczniowie spotkali się z Anną Dziewitt-Meller, dziennikarką, autorką wielu książek, m. in. „Damy, dziewuchy, dziewczyny. Historia w spódnicy”, książki, która została nagrodą główną dla zwycięzców konkursu bibliotecznego. Uczniowie mieli okazję wypytać o tajniki pisania książek, uzyskać autografy pani Anny.

XVI edycja Tygodnia Bibliotek dobiegła końca. Mamy nadzieję, że kolejne edycje będą cieszyły się równym lub jeszcze większym zainteresowaniem czytelników. Dziękujemy!

Galeria zdjęć Tygodnia Bibliotek:

1. Warsztaty z Markiem Sikorskim - O smokach i innych smoczych osobliwościach

2. Teatr Maska i przedstawienie dla dzieci

3. Artur Górski - spotkanie autorskie

4. Zajączki i zabawa w kolory

5. Warsztaty bajkopisarstwa z Jerzym Uszyńskim

6. Podróż na najwyższe szczyty Afryki

7. Spotkanie z Anną Dziewitt-Meller